Epizoda čtvrtá – Hudba a byznys | Nahrávací studio a videoprodukce TdB Production Praha

Epizoda čtvrtá – Hudba a byznys

Hudba a byznys

epizoda čtvrtá

Produkoval jsem od otevření TdB Production jen ty kapely, které mě oslovily a bavily. Peníze byly vždy tou druhou stranou mince, která umožňovala další rozvoj studia po technické stránce a mě umožňovala slušně přežívat. Prostě pokud si jednou otevřete nahrávací studio, zapomeňte na to že zbohatnete, protože čím víc peněz vyděláte, tím bude vaše studio větší, vybavenější a vy budete šťastnější.

Jednou se mě ptal manager mé kapely, „co budeš dělat, když hudbou vyděláš hodně peněz?“ . „Postavím si větší studio“, zněla jakoby automatická odpověď. Pravda je, že produkce a samotné nahrávání je droga, nikdy nemáte dost. Každá další zkušenost otevírá několik dveří pro nové možnosti, Nevstoupit do nich alespoň na chvíli a nevyzkoušet si je?  To je nemožné.

To vše se stihlo odehrát hned první rok od otevření, souběžně ještě chodit do práce, odehrát koncerty a studovat na vyšší odborné škole? Přišlo tedy rozhodnutí jít na profesionální dráhu muzikanta, zvukaře a producenta. Odešel jsem z pozice programátora, ukončil studium a nová etapa života byla na startu. Neprobádaný svět muzikanta podnikatele.

Rozepíšu se trochu o hodinové sazbě, spousta mudrlantů, kteří viděli podnikání růžovými brýlemi má pocit, že když má studio 690,- korun na hodinu, tak to je čistý výdělek pro samotného majitele.

Tady je první mýtus, který hned zbořím jako hrad z písku.

Vezmu to z pohledu dnešního, píše se rok 2017. Měsíční výdaje studia se skládají z nájmu 14 000,- czk, elektřina a plyn 2800,-czk, sociální a zdravotní 3800,-czk, telefon a wifi 1000,-czk a splátka provozního úvěru 9500,-czk. Základní výdaje jsou tedy 30 100,-czk a to není započítána reklama ve vyhledávačích, cestovní výdaje, amortizace vybavení studia či upgrade software.

Pokud tedy někdo přemýšlí o otevření profesionálního studia, měl by si tento odstavec přepočítat hned několikrát. Ročně prostě vyděláte statisíce, které nikdy neuvidíte.

Více informacíNews   Služby   Nahrávací studio   Voiceover   Produkce   Beatmaker   Videoprodukce   Grafické studio   TdBlog   Vybavení   Reference   Galerie   Dárkové vouchery   Ceník   Rezervace   Kontakt

 LOGO FACEBOOK          LOGO YOUTUBE          LOGO TWITTER

© 2007–2019 Nahrávací studio a videoprodukce TdB Producton Praha


News    Služby    Nahrávací studio    Beatmaker    Produkce    Voiceover    Videoprodukce    Grafické studio    TdBlog    Vybavení    Reference    Galerie    Ceník   Rezervace    Kontakt